Zomrel Helmut Claas, priekopník v oblasti poľnohospodárskej techniky

napísal

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre so zármutkom prijala správu, že 5. januára 2021 vo veku 94 rokov navždy odišiel Helmut Claas, dlhoročný generálny riaditeľ, predseda dozornej rady a predseda akcionárskeho výboru skupiny CLAAS.

Helmut Claas sa narodil v roku 1926 v Harsewinkeli v Nemecku. Vyštudoval strojníctvo a poľnohospodárstvo. V roku 1958 nastúpil do poľnohospodárskej firmy, ktorú vlastnili jeho rodičia. Svoju pozornosť zameral na vývoj priekopníckych riešení a ich zavádzanie do sériovej výroby. Po úspechu kombajnu Dominator bola pod jeho vedením vyvinutá nová konštrukcia kombajnu Lexion, kombajn Jaguar a traktor Xerion. V roku 2003 prevzala spoločnosť CLAAS výrobu traktorov od francúzskej spoločnosti Renault Agriculture.

V roku 1999 Helmut Claas založil Nadáciu Claas Stiftung, ktorej cieľom bolo podporovať budúci vývoj poľnohospodárstva, poľnohospodárskej techniky a mladé talenty. Medzi ocenenými boli každoročne aj študenti Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitry, ktorá je partnerom Nadácie od roku 2010.  

Helmut Claas získal počas svojho života celý rad významných ocenení a štyri čestné doktoráty. Bol nositeľom Radu čestnej légie. Jeho smrť zanecháva vo svete poľnohospodárskej techniky priestor, ktorý sa nedá len tak ľahko zaplniť.  Zostávame vďační za jeho obrovské úsilie a celoživotnú oddanosť dielu.  

Česť jeho pamiatke!

Späť