Záhradnícky pavilón zdobí moderná výsadba

napísal

Z iniciatívy Katedry zeleninárstva, Katedry ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva a Dekanátu Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva sa uskutočnila revitalizácia priestorov v okolí pavilónu BZ. Pavilón, v ktorom sídlia obe katedry, sa nachádza v areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity a v roku 2017 prešiel kompletnou rekonštrukciou.

Prvotný návrh, ako aj dohľad nad samotnou realizáciou úprav a výsadby, prevzal doc. Ing. Gabriel Kuczman, PhD., z Katedry záhradnej a krajinnej architektúry, ktorý navrhol jednoduchý, funkčný a najmä estetický pohľad na moderné stvárnenie zmiešaných trvalkovo-bylinných záhonov.

Z pôvodných stromov, ktoré sa nachádzali na pozemku, boli ponechané najmä ovocné. Priestor zvýraznil okrasný kobercový trávnik. Automatický závlahový systém navrhla a zrealizovala  firma ProRain Nitra, ktorej zamestnanci sú absolventi FZKI. Väčšina rastlín pochádza z Trvalkovej škôlky Viktória. Ďalšie rastliny sponzorsky poskytli spoločnosti, ktorých konateľmi sú tiež absolventi fakulty, napr. Lumigreen, Edenplant a Kohaplant. Samozrejmosťou bola aktívna účasť zamestnancov Katedry zeleninárstva, Katedry ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva pri dolaďovaní samotného návrhu, ako aj pomoc pri realizácii výsadby.

Späť