Záhony pred univerzitou aj pre inšpiráciu

napísal

Záhony pred univerzitou

Trvalkové záhony pred SPU v Nitre zaujmú na prvý pohľad. Nielen pestrosťou druhov, farieb, ale aj svojimi tvarmi.

Rastliny sú zdrojom inšpirácie v mnohých odvetviach umenia od časov starých kultúr až dodnes a to práve tie, ktoré sú niečím zaujímavé, či už je to pre veľkosť, tvar, farbu, habitus alebo vôňu. V neposlednom rade majú estetickú funkciu, sú krajinotvorným prvkom, pôsobia priaznivo na psychiku a zmysly človeka.

Túto funkciu plnia aj trvalkové záhony pred SPU v Nitre. Starajú sa o ne študenti Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva v spolupráci s pracovníkmi Botanickej záhrady SPU pod vedením riaditeľky BZ Dagmar Hillovej.

Ako nás informovala, v tomto období v pestrofarebnej kráse záhonov dominuje purpurový cesnak (Allium ´Purple Sensation), ktorý púta pozornosť svojimi fialovými hlávkami, ako aj mliečnik močiarny (Euphorbia palustris) a lúčovka veľkokvetá (Orlaya grandiflora), posiate  drobnými žltými a bielymi kvietkami. Zaujímavý výsledok je dosiahnutý aj jemným olistením okrasnej trávy - kostravy atlasskej (Festuca mairei), ktorá efektne dotvára celú scenériu a dodáva záhonom príjemnú vzdušnú štruktúru.

Trvalkové záhony si vyžadujú dokonalý koncept vyriešený do detailov. Nechajte sa inšpirovať.

 

Späť