Významný úspech európskeho rozmeru s podielom študentov FZKI

napísal

Drevený objekt Rampolynå v Partizánskom zaznamenal významný úspech. Na jeho tvorbe, v rámci medzinárodného workshopu 1:1, ktorý prebiehal v lete 2019, spolupracovali aj naši študenti Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva - Klaudia Dočekalová, študentka 3. ročníka bakalárskeho stupňa štúdia na študijnom programe krajinná a záhradná architektúra a doktorand Ing. Miroslav Čibik, pôsobiaci na Katedre záhradnej a krajinnej architektúry.

Dielo, ktoré pod vedením dánskeho stolára a architekta Tobiasa Foged Permina a architektky Danici Pištekovej z ateliéru Woven navrhli a zrealizovali nádejní mladí architekti z rôznych miest a krajín, získalo prestížne medzinárodné ocenenie BigSEE Architecture Award 2020 a BigSEE Wood Design Award. Nadnárodné ocenenie BigSEE Architecture Award každoročne vyberá najkvalitnejšie architektonické projekty a realizácie z osemnástich krajín Európy v kategóriách: komerčná architektúra, rezidenčná architektúra, krajinný a urbánny priestor.

Slávnostné odovzdanie cien sa malo uskutočniť 16. októbra 2020 v Ľubľane (Slovinsko). Z dôvodu epidemických opatrení sa odovzdanie cien a sprievodná výstava, na ktorej budú všetky ocenené projekty aj prezentované, presúva na jar 2021.

Rampolynå je samostatne stojaci drevený objekt (prvok malej architektúry), ktorý svoje funkcie jasne definuje, ale zároveň sa otvára rôznym interpretáciám každého, kto s ním príde do interakcie. Verejný priestor tak získava architektúru, ktorá ho dopĺňa a zároveň pretvára. Postmoderný štýl objektu dokonalo zapadá do jeho okolia - modernistického mesta Partizánske a ďalších jeho architektonických vrstiev.

Jdi zpět