Víno SPU 2025 prinieslo 197 vzoriek vín z piatich vinohradníckych oblastí
16.05.2025Kvalitné vína z piatich vinohradníckych oblastí priniesol v poradí už 16. ročník súťažnej výstavy vín Víno SPU 2025, ktorý sa konal 15. mája v priestoroch Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva (FZKI) Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Prierez vzoriek vín zahŕňal oblasti prakticky z celého Slovenska. „V každej jednej fľaši sa ukrýva nielen odraz slnka a rodnej hrudy, ale aj odhodlanie a odbornosť jej tvorcov, ktorí sú hnacím motorom slovenského vinohradníctva a vinárstva,“ podčiarkol odborný garant súťaže docent Štefan Ailer z Ústavu záhradníctva. Zastúpenie tu malo až 48 vinárstiev.
Cieľom podujatia pod záštitou rektorky SPU Klaudie Halászovej a dekana FZKI Dušana Igaza je propagácia vinohradníctva a vzdelávanie študentov. „Sme hrdí na to, že tu úspešne vystavuje aj veľa našich absolventov. Podujatie nás učí vnímať víno nielen ako produkt, ale aj ako kultúrny fenomén. Zároveň je dôkazom toho, že keď univerzita spojí sily s praxou, dielo sa vydarí. Naši partneri, vinári, enológovia, pedagógovia, absolventi, študenti, sú mozaikou, ktorá potvrdzuje, že SPU v Nitre dokáže byť nielen vzdelávacou inštitúciou, ale aj pulzujúcim srdcom vinohradnícko-vinárskej komunity,“ uviedol dekan Dušan Igaz. Podujatie Víno SPU je výnimočné aj tým, že ide o jedinú súťažnú výstavu vín u nás, ktorá sa koná na akademickej pôde. SPU totiž ako jediná na Slovensku pripravuje absolventov na záhradnícku a vinohradnícko-vinársku prax. V rámci študijného programu záhradníctvo sa vyučuje na bakalárskom stupni vinárstvo a vinohradníctvo, na inžinierskom stupni špeciálne vinohradníctvo a manažment kvality vína a na doktorandskom stupni ekologizácia v ovocinárstve a vinohradníctve.
Vína hodnotili štyri päťčlenné komisie, zložené zo zástupcov univerzity, výrobcov, partnerských organizácií, kontrolných organizácií, no nechýbali ani laickí someliéri pre vyváženosť a objektívnosť hodnotenia. Udelili šesť hlavných cien.
Trendom sú rezistentné a bezsemenné odrody viniča
Súčasťou Vína SPU 2025 bola prednáška Andrása Korpása ml. o trendoch v šľachtení stolových odrôd viniča. Mladý odborník pokračuje vo vychýrenom vinárskom regióne pod Starým vrchom v Rúbani v šľachtiteľských experimentoch spolu s otcom Ondrejom, legendou slovenského vinohradníctva. Ako uviedol, pestovanie stolových odrôd viniča je čoraz populárnejšie. „Stolové i muštové odrody, ktoré sú rezistentné proti chorobám, sú stále žiadanejšie. Konzument zároveň vyhľadáva bezsemenné plody s veľkými bobuľami, aké vidí celoročne z dovozu na pultoch obchodov. Na Slovensku máme 21 uznaných stolových odrôd viniča, žiaľ, konzumenti z nich väčšinu nepoznajú. Kultúru stolového hrozna treba pozdvihnúť,“ povedal šľachtiteľ.
Korpásovcovci majú z množstva vyšľachtených odrôd oficiálne zaregistrovaných len niekoľko. K najnovšie registrovaným muštovým odrodám patrí Hossa a Rizling rituál. Formuje sa aj projekt Lavina, v procese uznania je šesť nových modrých muštových odrôd viniča. Je predpoklad, že za dva roky budú niektoré z nich uznané. Ide o krížence Dunaja, čo je prvá modrá slovenská odroda uznaná v roku 1997 a francúzskych odrôd Cabernet franc, resp. Merlot, či potomka gruzínskej Saperavi. „Pred troma rokmi sa na Slovensku prvýkrát objavila fytoplazmatická choroba viniča hroznorodého - zlaté žltnutie viniča. Predpokladáme, že niektoré z odrôd projektu Lavina budú odolné proti tejto ekonomicky veľmi významnej chorobe viniča. Naším cieľom je pestovať také muštové a stolové odrody, ktoré by nevyžadovali postreky. A práve šľachtenie je najúčinnejšou metódou, aby sme takéto odrody vytvorili,“ zdôraznil A. Korpás.
Hlavné ocenenia:
Cenu rektorky SPU v Nitre za šampióna v kategórii I. – Biele suché vína získalo Silvánske zelené biele suché, ročník 2024 od výrobcu Golguz Panonia Winery, s. r. o., Hlohovec.
Šampiónom v kategórii II. – Biele polosuché a polosladké vína sa stalo Chardonay, ročník 2021, od Vitis Pezinok, s. r. o./ HUBERT J. E., s. r. o., Pezinok.
Titul šampión v kategórii III. – Ružové suché, polosuché a polosladké vína získalo víno Cabernet Sauvignon rosé polosladké, ročník 2024, od Michala Sadloňa – vinárstvo, Limbach.
V kategórii IV. – Červené suché vína sa šampiónom stalo červené víno Dunaj, ročník 2023, od výrobcu Víno Čapičík, Zeleneč.
Víťazom kategórie Prírodné sladké vína sa stalo Rulandské sivé, hrozienkový výber 2022, Pivnica Orechová/REGIA TT, spol. s r. o.
Cenu dekana FZKI SPU Nitra za najvyššie hodnotené víno zo slovenského novošľachtenca bez rozdielu farby a obsahu cukrov si odnieslo biele sladké víno Devín, ročník 2023, ktoré vyrobili vo vinárstve Víno Achberger/ Jakub Achberger, Svätý Jur.
Foto: Kristína Karchňáková, FZKI