SPU sa úspešne prezentuje na výstave Agrokomplex

napísal

Slovenská poľnohospodárska univerzita  (SPU) v Nitre sa aj tento rok zúčastňuje na jednej z najvýznamnejších medzinárodných výstav svojho druhu na Slovensku – 43. ročníku   poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex 2016.

Záštitu nad podujatím, ktoré sa koná od 18. do 21. augusta na výstavisku Agrokomplex v Nitre, prevzalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Agrokomplex – Výstavníctvo Nitra. Na ploche viac ako 30-tisíc metrov štvorcových sa prezentuje vyše 500 vystavovateľov zo Slovenska, z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Srbska, Holandska, Slovinska a Bulharska. Na otvorení výstavy sa zúčastnil prezident SR Andrej Kiska, predseda vlády SR Robert Fico, predseda NR SR Andrej Danko, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná, exprezident SR Ivan Gašparovič a ďalší významní hostia.

Expozícia univerzity

SPU sa prezentuje svojou expozíciou v pavilóne M1, ktorú pripravila Kancelária komunikácie a práce s verejnosťou, Slovenská poľnohospodárska knižnica pri SPU a Botanická záhrada SPU. Záujemcom už tradične ponúka informácie o akreditovaných študijných programoch fakúlt, predstavuje najnovšie učebnice a vedecké monografie z Vydavateľstva SPU. Expozícia, v rámci ktorej sa  prezentuje aj  Vysokoškolský poľnohospodársky podnik, s.r.o., Kolíňany a Výskumné centrum AgroBioTech, často zaujíma aj bývalých absolventov. Do stánku SPU počas prvého dňa zavítalo viacero zaujímavých návštev, medzi nimi aj  delegácia podnikateľov z Astrachánskej oblasti v Ruskej federácii, zameraných na rôzne odvetvia, medzi nimi poľnohospodárstvo, potravinárstvo a cestovný ruch. Delegáciu, ktorú viedol predstaviteľ Astrachánskeho regionálneho inovačného centra a sprevádzal Pavol Vakoš z Ministerstva hospodárstva SR, privítal v stánku SPU rektor Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD.

Sprievodným programom a už obľúbenou interaktívnou výstavou je aj expozícia Ministerstva  pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v pavilóne F, ktorú už tradične pripravuje Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre. Aj tento rok sa pavilón zmenil na nepoznanie a každý návštevník môže zažiť  prehliadku s názvom Chuť tradícií a krásy vidieka a dozvedieť sa napríklad ako upiecť chlieb, koľko semien býva v struku, čo rastie v pôde a čo na strome, ako sa postarať o zvieratká a mnoho ďalších zaujímavostí.  „Takúto hravú expozíciu organizujeme už piaty rok a zo skúseností vieme, že deti, ale aj dospelých, zaujímajú najmä také prvky, ktoré môžu chytiť, vyskúšať, ochutnať, prípadne pohojdať sa či poskákať na nich. Touto myšlienkou sme sa riadili aj tento raz,“ povedali autorky návrhu - Ing.  Dominika Titková, Ing. Barbora Čakovská, PhD., a Ing. Monika Jančovičová, PhD. „Deťom sa mimoriadne páči cesta zrnka, lebo na chvíľku sa môžu stať malým zrnkom, ktoré klíči, rastie a je súčasťou lánu obilia. Keď zrnko dozrie ide do výroby a nakoniec sa stane súčasťou chlebíka. Vytvorený produkt – chlieb, rožok či bagetu, môžu návštevníci aj ochutnať. Veľmi úspešné sú aj ďalšie prvky, napríklad spievajúce rastliny, prechod vrchom či fotostena,“ tešia sa autorky expozície.

Na výstave Agrokomplex sa svojou expozíciou prezentuje aj Technická fakulta SPU. Botanická záhrada SPU prostredníctvom svojho predajného stánku návštevníkom aj tento rok ponúka interiérové a exteriérové rastliny.

SPU počíta s expozíciou univerzity aj v budúcom roku.

Ocenenie Zlatý kosák

Súčasťou výstavy je aj udeľovanie významných ocenení, medzi nimi Zlatý kosák. V kategórii veda a výskum bola ocenená dvojdielna publikácia Mlieko a mliečne výrobky autorov Júliusa Šnirca, Jozefa Goliana a kol., ktorú vydala SPU v Nitre v roku 2016. Autori v nej spracovali vedecké poznatky, praktické skúsenosti a nové technologické postupy spracovania mlieka a výroby mliečnych výrobkov, najmä masla, kyslomliečnych výrobkov a syra.

Späť