SPU sa aj tento rok úspešne prezentuje na výstave Agrokomplex

napísal

Slovenská poľnohospodárska univerzita prezentuje svoju činnosť na 46. ročníku medzinárodnej výstavy Agrokomplex na výstavisku v Nitre.

Na najväčšej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy na Slovensku, sa od 22. do 25. augusta podľa organizátorov predstavuje viac ako 650 vystavovateľov na ploche vyše 60-tisíc m².

Hlavná téma výstavy Zo slovenských polí až na váš tanier zvýrazní program zameraný na výrobu zdravých potravín zo slovenských chovov a tiež na pestovanie geneticky nemodifikovaných rastlín pre výrobu výnimočných potravín. Pre odbornú verejnosť sú pripravené diskusné okrúhle stoly zamerané na tému Strategický plán slovenského poľnohospodárstva na roky 2021 – 2027, Dvojitá kvalita potravín, ako aj na tému chýbajúcej infraštruktúry v živočíšnej výrobe a oblasť podpory poľnohospodárstva z európskych zdrojov.

Na slávnostnom otvorení sa poľnohospodárom prihovorila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná, predseda vlády Peter Pellegrini či predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.  

Expozícia SPU v pavilóne M2, ktorú pripravila Slovenská poľnohospodárska knižnica pri SPU, Botanická záhrada (BZ) SPU a Kancelária komunikácie a práce s verejnosťou, je  zameraná predovšetkým na informácie o vede, výskume, ponuke štúdia fakultách či najnovších vedeckých monografiách vydaných vo Vydavateľstve SPU. Záujemcovia môžu a získať informačné materiály o štúdiu či kontakty na fakulty. Do expozície často zavítajú aj bývalí absolventi. Návštevníci oceňujú aj estetické aranžmány z dielne BZ, ktoré sú tento rok vytvorené zo širokej kolekcie chilli papričiek z celého sveta. BZ na výstave zároveň ponúka v predajnom stánku pestrý sortiment interiérových a exteriérových rastlín. Technická fakulta (TF) prezentuje v expozícii univerzálny autonómny mobilný robot - zariadenie určené na poľnohospodárske účely. Univerzálna platforma bola vyvinutá a vyrobená na Katedre elektrotechniky, automatizácie a informatiky TF. Zámerom vývojárov bolo  testovať fúzie navigačných metód a vytvárať autokorekčné algoritmy, ktoré zvýšia presnosť  a bezpečnosť prevádzky a znížia energetické nároky na pohon autonómnych mobilných robotov v agrosektore.

Ťahákom výstavy je aj tento rok jedinečný interaktívny pavilón F s expozíciou Spoločne rozvíjame vidiek, prezentujúci rôzne oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva hravou a najmä pre deti zaujímavou formou. Na jeho príprave sa už po ôsmykrát podieľa aj naša univerzita. Zamestnanci a študenti Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva spolupracovali ako autori návrhov a ideového a grafického spracovania interaktívnych expozícií, náučných a ukážkových plôch a prvkov. Expozícia vznikla v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Na výstavnej ploche pred pavilónom M1 predstavujú svoju činnosť pracoviská Technickej fakulty. Súčasťou sprievodného programu sú už návštevníkmi obľúbené jazdy zručnosti na traktore pod vedením zamestnancov Oddelenia dopravnej výchovy a služieb TF SPU a inštruktorov autoškoly Akadémia.

Účasť univerzity na tradičnom veľtrhu je jedinečnou možnosťou na stretnutia so zástupcami poľnohospodárskych a potravinárskych inštitúcií, výrobcami potravín, chovateľmi či ostatnými rezortnými štátnymi inštitúciami zo SR i zahraničia a na prezentáciu  vysokoškolského poľnohospodárskeho štúdia.

 

 

Reportáž Internátneho televízneho štúdia Mladosť

 

.

Späť