Poznáme víťazov Agrofilmu. Cenu rektorky SPU získal nemecký film

napísal

Na tridsiatom piatom Medzinárodnom filmovom festivale Agrofilm 2019 oceňovali najlepších tvorcov dokumentárnych filmov venovaných poľnohospodárstvu, potravinárstvu a kvalite životného prostredia. Autori ocenených filmov si ceny prevzali 4. októbra na slávnostnom ceremoniáli v sále multikina Mlyny Cinemas v Nitre.

Problémy, ktoré trápia agrosektor, inšpirujú dokumentaristov na celom svete. Ich filmy zase a opäť vyprovokovali k diskusiám na univerzitnej a vedeckej pôde. Medzinárodná odborná porota udelila 14 cien filmom z desiatich krajín.

Hlavnú cenu festivalu získal austrálsky film Grassroots, ktorý hľadá aj pomocou vedeckých poznatkov riešenia ako zlepšiť stav poľnohospodárskej pôdy nielen v Austrálii. Správne využívanie pôdy, jej obnova a ochrana má pre ľudstvo existenčný význam a musia si to uvedomiť vedci aj poľnohospodári na celom svete. Autor Frank Oly získal od organizátorov za túto snímku aj symbolický finančný príspevok 2-tisíc eur.

Vysoko odborne a filmársky veľmi pútavo spracovali nemeckí autori dokument Fómova hniloba a biela hniloba – dve najvýznamnejšie hubové ochorenia repky, čo ocenila porota. Snímka si odniesla cenu rektorky SPU v Nitre.

Tomuto ročníku dominovala vo filmoch včela a jej nenahraditeľná úloha pre ľudstvo. Maďarský film Po stopách včiel, slovenský film Krajina s vôňou medu a český dokument Krajina pre včely boli výborne spracované a každý z nich získal ocenenie. Tieto drobné tvory dokážu vďaka vysokému počtu a obrovskej súdržnosti veľké veci, pre človeka také samozrejmé. Moderný človek však ohrozil včelstvo, čím ohrozil samého seba. Maďarský film získal cenu ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Cenu medzinárodnej poroty Agrofilmu si odniesol britský dokument V našich rukách, ktorý priniesol v deviatich príbehoch farmárov každodennú realitu ich boja s transformáciou systému produkcie potravín zdola nahor.

Počas piatich dní Agrofilmu sa „urodilo“ spolu 223 projekcií zo 102 prihlásených filmov na premietacích miestach v Nitre, Bratislave, Zvolene, Košiciach, Brezne aj Martine.

Späť