Fontána pred súdom v novom šate. S projektom uspeli pedagogičky z FZKI

napísal

Fontána pred Okresným súdom na Štúrovej ulici v Nitre dostala novú tvár vďaka úspešnému projektu Fontána NR.

Uspeli s ním pedagogičky z Katedry záhradnej a krajinnej architektúry (KZKA) Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre Ing. Denisa Halajová, PhD., a Mgr. art. Soňa Bellérová.  Projekt bol  podporený sumou 5-tisíc eur z grantového programu Mením moje mesto.

Cieľom programu, ktorý vyhlásilo mesto Nitra v spolupráci s Nitrianskou komunitnou nadáciou (NKN), je zlepšenie kvality verejných priestranstiev a miestnych lokalít, ich obnova či oživenie. O podpore jednotlivých projektov rozhodla verejnosť v online hlasovaní.

Ako povedala Ing. D.  Halajová, vedúca KZKA, ich cieľom bolo upozorniť na problematiku verejných priestorov v našom meste. „Toto verejné miesto bolo už dlhé roky zanedbané a práve naopak, keďže je v centre mesta, malo by patriť k tým najexkluzívnejším priestorom v Nitre,“ konštatovala.

Projekt v návrhovej časti pedagogičky realizovali najmä so študentkami 4. ročníka z KZKA. Dielo je vlastne objekt na fontánu a zároveň mobiliárom. „Chceli sme vytvoriť ukážku alternatívy, že aj takto sa to dá riešiť,“ vysvetlila nám zámer S. Bellérová. Dodala, že prírodné drevené obloženie by malo zvlhčovať tento priestor mesta. 

Kreatívny prístup skultivovať fontánu pred budovou súdu ocenila aj Eva Vargová z NKN a vedúca manažérka SO pre IROP z MsÚ v Nitre Katarína Koncošová. Ako tiež uviedla, veľmi dôležitá je mobilizácia obyvateľov mesta, aby sami rozhodovali o tom, aké zmeny v priestoroch, v ktorých žijú a trávia svoj čas, by uvítali. Zároveň vyslovila želanie, aby sa v budúcnosti podarilo na úspešné projekty získať ešte väčšie finančné prostriedky ako doteraz.

 

Späť