FEM: O výzvach integrácie imigrantov v oblasti podnikania v novej krajine

napísal

Pri príležitosti osláv 60. výročia vzniku Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre sa 2. októbra v rámci predmetu Global marketing and emerging markets konala prednáška sýrskej imigrantky,  poľnohospodárskej inžinierky Ghazal Zalkat, ktorá žije a pracuje vo Švédsku. Zameraná bola na priblíženie postavenia imigrantov a možnosti ich uplatnenia v podnikateľskej sfére v novej krajine.

Zámerom usporiadania prednášky bolo, že FEM uvedenú problematiku vníma ako aktuálnu a veľmi dôležitú a prostredníctvom praktických skúseností chce poukázať na rozsiahle možnosti a výzvy, ktoré sa v prichádzajúcich imigrantoch skrývajú pre starnúcu populáciu a fungovanie európskych krajín.

G. Zalkat sa do Švédska prisťahovala v roku 2015, krátko po vypuknutí migračnej krízy v Európe. Počas svojej prednášky, doplnenej o praktické workshopy so študentmi, informovala o svojom pôsobení v tejto severskej krajine, kde pracuje na Halmstad University ako výskumná pracovníčka a zároveň študentská poradkyňa pre podnikanie v oblasti poľnohospodárstva. Študentom tak pomáha prekonávať prekážky, integrovať sa do novej spoločnosti a vypĺňať existujúce „diery“ na trhu, ktoré imigranti môžu svojou diverzitou na danom trhu pokryť.

V rámci medzinárodného akademického týždňa prednášal na FEM SPU v Nitre aj Dr. Pei-Ju Lucy Ting z Národnej univerzity v Taiwane, doc. Gaetano Macario z Univerzity Bari Aldo Moro, Taliansko a Barbara Kielbasa z Poľnohospodárskej univerzity v Krakove, Poľsko.

Späť