Botanická záhrada SPU sa rozrástla o párik pávov

napísal

V Botanickej záhrade SPU pribudol kohút a sliepka páva korunkatého z vlastnej produkcie na Katedre hydinárstva a malých hospodárskych zvierat FAPZ. Jednoročné pávy odchoval vo Vzorkovnici hrabavej hydiny v Kolíňanoch Ing. Cyril Hrnčár, PhD., odborný asistent na KHMHZ, chovný materiál zabezpečil doc. Ing. Ján Weis, CSc. Ošetrenie a kŕmenie zvierat zabezpečujú pracovníci botanickej záhrady.  

Charakteristika páva korunkatého (Pavo cristatus)

Patrí do čeľade bažantovitých. Jeho pôvodnou domovinou je India a Srí Lanka, kde sa najčastejšie zdržuje v listnatých lesoch, krovinách, ale i v trávnatých porastoch. Pávy bývajú často voľne chované v zámockých parkoch a zoologických záhradách.

Samec páva korunkatého má hlavu, krk a prsia zelenomodré. Samec má hlavu zelenomodrú s vysokou korunkou z pier, krk a prsia zelenomodré s purpurovým leskom, chrbát zelený, brucho čierne, nadchvostové perá sú zelené a tvoria tzv. vlečku. Na konci každého pera vlečky sa nachádza dúhovo farebné „pávie oko“. Samec môže merať aj s vlečkou viac ako dva metre. Samice sú menšie, prevažne hnedo-šedé. Samce i samice majú na hlave niekoľko centimetrovú korunku. I pávice môžu v prípade ohrozenia roztiahnuť chvost, ten je však oveľa menší ako u kohúta.

Spôsob života

Pávy korunkaté sú polygamné. Sú to všežravce, živia sa semenami, rastlinami, hmyzom a inými bezstavovcami, ale aj obojživelníkmi a plazmi. Na noc hradujú v korunách stromov, ale samice hniezdia na zemi najčastejšie v krovinách. Tok samca je veľmi nápadný a často sprevádzaný hlasným charakteristickým volaním. Samice znášajú 4-8 svetlohnedých  vajec. Mláďatá sa liahnu po 28 dňoch. Samica sa o mláďatá stará sama.

Chov

Pávy sa chovajú už  tisíce rokov. Môžeme ich chovať vo väčších voliérach, parkoch a v záhradách. Väčšinou sa chová jeden samec s niekoľkými samicami, ale na veľkých plochách môže byť  spolu aj viac samcov. Pávy si väčšinou nájdu v záhradách dostatok potravy, možno ich tiež prikrmovať zrnom alebo kŕmnou zmesou pre morky. Našu klímu znášajú bez problémov po celý rok, len mláďatá sú prvé dva mesiace chúlostivejšie, preto je lepšie ich počas chladnejšieho počasia premiestniť aj s matkou na chránené miesto. Pávy sa môžu dožiť pätnásť rokov.

 

 

 

 

 

 

Späť