Nežná krása orchideí v Botanickej záhrade SPU

vložil: Renáta Chosraviová

Sú jednou z najrozmanitejších rastlín a zároveň najobľúbenejšou izbovou rastlinou. Rastú na celej zemeguli, okrem Antarktídy. Ich nežnú krásu môžu v týchto dňoch obdivovať aj návštevníci Botanickej záhrady SPU v Nitre. Už tradičná výstava orchideí sa koná od 13. do 27. februára. Keďže orchidey začínajú kvitnúť od konca novembra, v súčasnosti sú rozvinuté v plnej kráse.

Ako na otvorení povedala riaditeľka Ing. Erika Mňahončáková, PhD., v Botanickej záhrade SPU je najväčšia zbierka orchideí na Slovensku. Zastúpených je asi 76 rodov, 210 druhov a veľké množstvo hybridov – šľachtencov od pôvodných druhov. Rastliny sú zaujímavé  veľkosťou či farbou kvetu, vzácne druhy aj náročnosťou na pestovanie a údržbu.

„Najvzácnejšie druhy v našej zbierke pochádzajú z Ázie - Číny, Vietnamu, Thajska, ktorá je jednou z najväčších krajín, zaoberajúcou sa produkciou orchideí. Tiež z Latinskej Ameriky, keďže pracovníci našej botanickej záhrady v minulosti absolvovali expedície do Ekvádoru a Nikaraguy,“ hovorí záhradníčka a kurátorka výstavy Ing. Margita Záhorská. Ide o botanické druhy, ktoré rastú voľne v prírode, kde sú zákonom chránené. V obchode ich bežne nekúpime, treba ich umelo dopestovávať. Na výstave možno obdivovať asi 30 druhov vzácnych zástupcov rodu Sofronitis a Pleurothallis, s drobnučkými kvietkami od jedného milimetra do dvoch centimetrov, v závislosti od druhu. „Mimochodom, rod Pleurothallis má asi tisíc druhov,“ dozvedáme sa.

Keďže niektoré druhy orchideí pochádzajú z vysokohorských oblastí Ázie, kde rastú v nadmorskej výške až okolo 2-tisíc metrov, ako napr. Coelogyne, v skleníku im musia vytvárať špeciálne podmienky pre pestovanie a udržiavať vlhkosť a chlad. Takýchto orchideí majú v BZ asi 20 druhov, v súčasnosti sú zakvitnuté dva z nich.

Keďže výstava je aj o edukácii, pri každom druhu je napísané odkiaľ pochádza a ako sa o rastlinu starať. Dozvedeli sme sa napríklad, že hybridy si nezachovávajú pôvodné vlastnosti, menej voňajú, ako aj to, že vôňa orchideí sa zvyšuje slnečným žiarením.

Výstavu orchideí môžete navštíviť každý deň (vrátane víkendov) od 9.00 do 16.00 h.

Organizátori pripravili pre verejnosť aj večerné prehliadky skleníkov s názvom Tajomstvá nočných trópov (15. a 16. 2. od  17.00 do 20.00 h), ako aj odborné podujatia. V rámci nich iste zaujme floristický seminár Roberta Bartolena Orchidea a jej krása, ktorý predstaví aranžovanie orchideí do minerálov (20. 2. od 10.00 do 12.00 h), či odborno-dobrodružný seminár bývalého riaditeľa BZ Milana Mišáka z expedície po Latinskej Amerike - Orchidea – klenot Latinskej Ameriky (23. 2. od 10.00 do 12.00 h).

Monitoring médií

Správy RTVS: V Nitre vystavujú orchidey

Nový čas: https://www.cas.sk/clanok/805073/v-botanickej-zahrade-vyslachtili-vlastny-druh-orchidey-to-co-maju-v-nitre-neuvidite-ani-v-tropickych-pralesoch/

MY Nitra: https://mynitra.sme.sk/c/22046660/nitra-vystava-orchidei-v-botanickej-zahrade.html

TASR: http://skolskyservis.teraz.sk/vysoke-skoly/botanicka-zahrada-spu-predstavi-kras/47310-clanok.html

Nitra.dnes24: https://nitra.dnes24.sk/botanicka-zahrada-v-nitre-otvori-svoje-brany-caka-vas-aj-vecerna-prehliadka-322311

CETV: Región: Nežná krása orchideí

CETV Live Magazín - hosťka Ing. Erika Mňahončáková (od 18. minúty)

Späť