Klobásky prevoňali „Bernolák“. Zvíťazil tím Excalibur

vložil: Renáta Chosraviová

Na chodbe Študentského domova A. Bernoláka sa 2. marca šírila vôňa klobás, ktoré pripravili súťažné tímy v laboratóriu Katedry hodnotenia a spracovania živočíšnych produktov, ako aj čerstvého pečiva z dielne Katedry skladovania a spracovania rastlinných produktov FBP, v jedálni  lákali študentov stoly plné dobrôt lahodiacich oku a ešte viac chuťovým pohárikom. Aj takto možno charakterizovať atmosféru podujatia s názvom Klobásovica, ktoré pripravili študenti z Akademického senátu SPU.

Organizačný tím úspešne nadviazal na dlhoročnú tradíciu festivalu krajových klobás, ktorú založila Fakulta biotechnológie a potravinárstva. Skvelú atmosféru v kruhu študentov si vychutnal aj rektor SPU prof. Peter Bielik, dekan FBP prof. Ján Tomáš a predsedníčka AS SPU doc. Danka Moravčíková.

O prvenstvo na odborno-zábavnom podujatí  spojenom s ochutnávkou klobások bojovalo deväť tímov s originálnymi názvami a ešte originálnejšími receptúrami, vďaka ktorým sa im podarilo pripraviť chutné produkty - divoké klobásky so štipkou chilli, ktoré strážil vtipný aranžmán s konskou hlavou, poľovnícku klobásu servírovanú na stole ozdobenom vetvičkami z ihličnatých stromov,  ESN klobásu z dielne Erasmákov. Súťažil aj tím Naj poľno študent/študentka, ktorý  vsadil na labužníkov a dôvtipne ich lákal na klobásky s medom - medovým prekvapením však bol len vedúci tímu -  Naj poľno študent SPU 2015 a včelár Matúš Krajčí z Fakulty ekonomiky a manažmentu.  Tím Excalibur z Technickej fakulty zaujal už na prvý pohľad svojím originálnym kartónovým brnením a výzbrojou. Myšlienka podujatia zaujala aj zahraničných študentov zo Srbska, ktorí sa tiež zapojili do súťaže s vlastným tímom.  Na margo originálnej receptúry vyzdvihli  to, že do klobások použili iba kvalitné suroviny a doma vyrobenú papriku. Zato tím študentiek z Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov s názvom Klobásová veselica sa netajil, že chuť klobások sa im podarilo vylepšiť vďaka pridanému syru.

Hodnotiaca komisia pozostávajúca z pedagógov FBP, odborníkov z Výskumného ústavu živočíšnej výroby a zástupcu Združenia mladých farmárov na Slovensku (ASYF),  pod vedením prorektorky prof. Zdenky Gálovej ochutnávala, hodnotila vzhľad i textúru produktov a na základe odborných kritérií udelila víťazné miesto tímu Excalibur z TF. Ako porota  konštatovala, mala ťažkú voľbu, pretože všetky vzorky, ktoré degustovali, boli výborné.  Klobásky boli chuťovo veľmi vyrovnané, o celkovom poradí rozhodla aj vôňa, konzistencia či súdržnosť.  Jeden  člen komisie vtipne poznamenal, že nemohol ignorovať meč v rukách ťažkoodencov z tímu Excalibur. Víťazi nám prezradili, že pri výrobe klobások siahli po recepte starej mamy Jakuba Strmeňa, jedného z členov družstva.  Ďalší členovia tímu - Pavol Rajnič a Tomáš Ševčík podotkli, že základom receptu na víťaznú klobásu bolo veľa cesnaku, dobrá domáca paprika a to, že ju robili s láskou, nie z povinnosti. Druhé miesto získal tím Klobásová veselica. Na našu otázku: „Prečo vaše klobásy chutili porote?“, odpovedali  „strieborné“ študentky FAPZ  bez zaváhania: „Lebo sme zvýšili ich výživovú hodnotu, študujeme totiž program výživa ľudí. Pridali sme do nich tajnú ingredienciu, a tou bol tvrdý syr.“ Osvedčilo sa!

Na treťom mieste bodoval tím z FBP – s názvom Rigor mortis. Ako povedali  „bronzové“ členky tímu, pochádzajúce z rôznych kútov Slovenska,  rozhodli sa skĺbiť to najlepšie zo svojich tradičných receptov. „Použili sme štandardné prísady: cesnak, čierne korenie, štipľavú papriku, muškátový orech a pridali tajnú ingredienciu, ktorú neprezradíme. Študujeme program bezpečnosť a kontrola potravín a preto naším heslom je: hlavne bezpečne!“

Cenu za najlepšiu prezentáciu si odniesol tím Vychodňarsky parobci, Cenu diváka získal Erasmus tím.

„Týmto  podujatím sme chceli nadviazať na predchádzajúce úspešné ročníky a ukázať, že študenti našej univerzity majú vzťah k poľnohospodárstvu. Klobásky pripravovali z ošípanej, ktorú  podaroval Vysokoškolský  poľnohospodársky podnik, každý tím dostal 5 kg bravčového mäsa a základné koreniny, ktoré darovala firma Mäspoma, ostatné ingrediencie boli v ich réžii. Ďakujeme aj ďalším sponzorom, ktorí nás podporili – HSH,  Združeniu mladých farmárov na Slovensku - ASYF, Vydavateľstvu Slovenský CHOV,  SPU  a fakultám,“ povedala za organizátorov Ing. Kristína Candráková, doktorandka FAPZ.  Dodala, že v naštartovanej tradícii organizovania tejto súťaže plánujú pokračovať.

V médiách:

Tlačové správy SME

Klobásovica (reportáž Radia Regina)

.