Informačný úľ na SPU monitoruje život včiel v mestskom prostredí

napísal

Zamestnanci Centra informačných a komunikačných technológií (CIKT) SPU v Nitre – Ing. Ľuboš Határ a Ing. Marek Urban vytvorili malé elektronické zariadenie - „informačný úľ“ a internetovú stránku na monitorovanie života včiel uprostred mesta. Monitorovanie spustili 21. júla, relevantné dáta získali od začiatku augusta.

Hlavnou myšlienkou je sledovať život včiel v meste. Na skúšobný úľ Ľ. Határ a M. Urban umiestnili kvôli testovaniu päť senzorov. Merajú celkovú hmotnosť úľa, vďaka čomu sa dá zistiť aj váha medných zásob, ďalej vlhkosť a teplotu vo vnútri úľa, ako aj vonkajšieho prostredia. Pri zvyšovaní hmotnosti sa tak môžu tešiť zo znášky a naopak, pri poklese zase skontrolovať či je zásob dostatok a či nie je treba začať s prikrmovaním. Sledovanie vlhkosti v úli a jej porovnanie s vonkajšou vlhkosťou dokáže určiť, či sú včely v úli v poriadku.

Zariadenie je lokalizované v centre mesta na pôde univerzity. Včelie obydlie je cez wifi napojené na univerzitnú sieť. V budúcnosti plánujú umiestniť zariadenie aj mimo mesta a získané údaje z rôznych prostredí porovnávať. Podľa M. Urbana môžu byť údaje z oboch takýchto úľov zásadne odlišné. „Na vidieku je väčšinou monokultúra - kvitne tam repka alebo agáty a kvitnutie trvá krátko. V mestskom prostredí kvitne niečo neustále.“

Zamestnanci CIKT tiež uvažujú s online monitoringom úľa prostredníctvom mikrokamery či webovej kamery.

Autori myšlienky dúfajú, že informačný úľ a internetová stránka pomôže informovať včelárov v akom stave sa nachádza včelstvo v mestských podmienkach. Podľa nich elektronický monitoring môže uľahčiť prácu včelárom, keďže informácie zo senzorov sú okamžité a umožňujú odhaliť včas skutočnosti, ktoré by si včelár pri manuálnej kontrole s dlhším časovým odstupom nemusel všimnúť. „Elektronický monitoring by mohol byť zaujímavý pre veľkovčelárov, ktorí majú úle na viacerých stanoviskách v rôznej geografickej polohe, alebo mladých začínajúcich včelárov, pretože by nemuseli chodiť úle osobne kontrolovať. Možné je vytvoriť aj energeticky nezávislé zariadenie. Veľa vecí sa už v súčasnosti dá automatizovať, technológie sú dostupné  a nie sú také finančne náročné ako kedysi,“ hovorí Ľ. Határ.    

Zamestnanci CIKT chcú v budúcnosti zaslať vzorky medu, peľu, vosku a propolisu na analýzu a zistiť tak, ako na včely vplýva mestské prostredie. 

„V budúcnosti by sme mohli zisťovať aj ďalšie hodnoty a skutočnosti. Napríklad, aké rastliny kvitnú v meste, aký peľ prevláda v meste, čo je najsilnejším alergénom a pod. Možno vytvoriť mapu, aké rastliny kvitnú v ktorom období a podľa toho prispôsobiť aj celkovú výsadbu stromov a kvetov v meste, aby bola priateľská k ľuďom i včelám“ hovoria autori informačného úľa.

Monitoring médií:

RTVS: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/11580/135697#2262 (00:37:35 - Na streche SPU v Nitre monitorujú včely

TV Nitrička: Informačný úľ

CETV: http://cetv.sk/index.php/spravodajstvo/item/2933-spravy-13-09-2017 (Vedeli ste, že Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre má svoj informačný úľ? )

Pravda: https://zurnal.pravda.sk/fenomen/clanok/441626-preziju-vcely-ak-ich-napojime-na-internet/

Veda na dosah: http://vedanadosah.cvtisr.sk/sledovanie-zivota-vciel-v-meste​

My Nitrianske noviny: https://mynitra.sme.sk/c/20636873/na-streche-univerzity-sleduju-vcely-spustia-aj-priamy-prenos-z-ula.html

 

Ísť späť