Novou ministerkou školstva bude Martina Lubyová

vložil: Renáta Chosraviová

Novou ministerkou školstva bude odborníčka a vedkyňa Martina Lubyová z Centra spoločenských a psychologických vied SAV. 

M. Lubyová sa vo svojej vedeckej práci venuje najmä trhu práce, migrácii, integrácii a vzdelávaniu.

Titul Mgr. v oblasti biofyziky  získala v roku 1991 na UK v Bratislave, titul JUDr. v roku 1999 na UK v Bratislave a titul PhD. zo štatistiky v roku 1999 na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Absolvovala aj dvojročné mimoriadne štúdium žurnalistiky na UK v Bratislave. Študovala aj  v Prahe a v New Yorku.

Od roku 1995 spolupracuje s OECD na systéme monitoringu migrácie. V rokoch 1999 - 2000  pôsobila na ministerstve práce ako členka pracovnej skupiny pre dôchodkovú reformu. Od roku 2000 do roku 2010 pracovala pre Medzinárodnú organizáciu práce ako špecialistka pre rozvoj zamestnanosti v južnej Ázii a neskôr pre rozvoj zamestnanosti vo východnej Európe a v strednej Ázii. Má viacero skúseností so spoluprácou s ďalšími medzinárodnými inštitúciami a univerzitami. Ako vedecká pracovníčka pôsobila na univerzite v japonskej Tojame, v Amsterdame, v Paríži, v Prahe aj vo Viedni. Je autorkou alebo spoluautorkou viac ako 60 vedeckých prác.

M. Lubyová v minulosti viedla Prognostický ústav SAV a pred  dvoma rokmi podnietila jeho spojenie s ďalšími ústavmi do Centra spoločenských a psychologických vied, kde je dnes zástupkyňou riaditeľky.

Späť