Na pôde SPU vznikli tri nové slovenské rekordy

vložil: SPU Web Editor

Na pôde Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa 23. novembra prepisovali zápisy v Knihe slovenských rekordov. Rekord v najrýchlejšom skladaní špeciálnej Rubikovej kocky Rubiks Mirros Cube v kategórii slabozrakých a nevidiacich dosiahol študent Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre Bc. Lukáš Both, ktorý dokázal zložiť hlavolam za 140 sekúnd.

„Mechanizmus má rovnaký ako klasická Rubikova kocka, no každá kocka má inú veľkosť,“ povedal Lukáš Both. „Je to krásne premostenie medzi vidiacimi a nevidiacimi, dá sa skladať podľa farieb, ale zároveň pri každom otočení mení svoj tvar, takže je vhodná aj pre nevidiacich", prezradil. Šiestak Martin Kubička zo základnej školy vo Veľkom Záluží v kategórii vidiacich zložil špeciálnu Rubikovu kocku za 64 sekúnd a rovnako si vyslúžil zápis do Knihy slovenských rekordov. Ďalší  slovenský rekord patril opäť Lukášovi Bothovi  a jeho zbierke mechanických hlavolamov. Za osem rokov sa mu podarilo zozbierať úctyhodných 215 kusov pochádzajúcich z celého sveta. Na ich výrobu boli použité plasty, drevo i kov alebo ich kombinácia.

Skladanie špeciálnej Rubikovej kocky bolo súčasťou podujatia Svet mechanických hlavolamov, ktoré organizovala Fakulta ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre. Rekordmanom zablahoželala aj prorektorka SPU prof. RNDr. Zdenka Gálová, CSc., a prodekanka FEM doc. Ing. Natália Turčeková, PhD.   Odborným garantom podujatia bol Jaroslav Flejberk najväčší český zberateľ, organizátor výstavy Hry a hlavolamy v Prahe.

Späť