Laureátmi Akademickej Nitry 2014 sú Hornád a Poľana

vložil: Renáta Chosraviová

Akademická Nitra 2014 pozná svojich víťazov. Odborná porota v kategórii zahraničných súťažiacich titul Laureáta AN 2014 prisúdila českému súboru Poľana, z domácich si tento titul odniesol FS Hornád z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Hornád tak opätovne potvrdil svoju profesionalitu, keďže z Nitry si odniesol titul laureáta aj pred dvoma rokmi. Choreografiu pre oba víťazné súbory robil Mgr. Štefan Štec.

Radosť, potešenie a krásu priniesol 10. júla na dosky Divadla Andreja Bagara v Nitre reprezentačný galaprogram - vrcholné podujatie 39. medzinárodného akademického festivalu folklórnych súborov. Slávnostný program a vyhlásenie laureátov AN 2014 si mohli vychutnať vzácni hostia, najvyšší predstavitelia rôznych inštitúcií v Nitre a nitrianskom regióne, ako aj všetci milovníci krásnych umeleckých zážitkov z ľudových piesní, tancov a krojov. Jedenástim domácim  a šiestim zahraničným folklórnym súborom (Rusko, Taliansko, Maďarsko, Poľsko, ČR) sa podarilo vytvoriť naozaj skvelú atmosféru ukážkami toho najlepšieho zo svojich programových čísel. Svedčali o tom aj neutíchajúce búrlivé potlesky. Slová uznania patria i režisérovi prof. Ondrejovi Debrecénimu, ktorému sa podarilo zostaviť jedinečný dynamický program.

Výkony tanečníkov, tanečníc, speváčok, primáša i celej hudby hodnotila počas dvoch súťažných večerov odborná porota – PaedDr. Angela Vargicová, doc. Ján Blaho, Dr. Stanislav Dužek, Ing. Marián Járek -  ktorej predsedal PhDr. Ondrej Demo. Laureátom AN 2014 z domácich súborov sa stal Hornád z Košíc za folklórne pásmo Chvíle. Choreografia vykresľovala tri obrazy, tri chvíle, ktoré zažívajú pri stretnutí ženy, z troch rôznych folklórnych oblastí a dedín (Vernár, Kyjov, Dvorianky). Myšlienkou bolo pokúsiť sa zachytiť krásu a pominuteľnosť týchto chvíľ. Autor, Š. Štec, ponúkol divákom  štylizáciu stretnutia žien v období 70. rokov, ktoré vyrastali vo vojnovom období, avšak boli tvorcami a súčasťou ešte živého, tvorivého a funkčného ľudového umenia. Jednotlivá štýlovosť a charakter interpretácie troch dedín je reprezentantom vyjadrenia individuality, originality tvorby a cítenia konkrétnej komunity.

FS Poľana z Brna bodoval scénickým pásmom U molodych v Habure, ktoré bolo inšpirované svadobnými motívmi z obce Habura a načrtávalo domácnosť novomanželov, príchod hostí a svadobnú zábavu. Výrazný bol  kontrast medzi živelnými mladými dievčatami a chlapcami a zrelými ženami. Nechýbali v ňom typické žartovné hry a piesne, prvky ukrajinského ľudového tanca kolomyjka a trojhlasné spevy. Tvorcom choreografie pre oba súbory je Štefan Štec, rodák z Habury. Na AN 2010 bol v Nitre so súborom Poľana z Brna s veľmi dobrou rusínskou choreografiou, ktorú publikum ocenilo mimoriadne pozitívne, na AN 2012 robil choreografiu pre súbor Hornád a s rusínskym programom Sušide sa stali konečným laureátom domácej časti festivalu.

Osobitné ceny poroty si odniesli: FS Chigli de ´Mbrolo z Talianska za vynikajúcu interpretáciu hudby, spevu a tancov, FS Russkaja pesnja a Zalatoje Černozemje z Ruskej federácie za vynikajúcu vokálnu interpretáciu, ženská spevácka skupina FS Skalni z Poľska, FS Folmanushowk za vynikajúcu interpretáciu mužskej tanečnej skupiny a FS Zobor z Nitry za pozoruhodný námet Veselá je dedina, Agrokomplex začína, scénické spracovanie a hudobnú interpretáciu.

Na záver podujatia odovzdala prezidentka AN 2014 prof. Elena Horská symbolickú štafetu Technickej univerzite vo Zvolene.

www.facebook.com/AkademickaNitra2014

Spravodajstvo TV Nitrička