Hlavnú cenu Agrofilmu získal český film, Cenu rektora SPU si odniesla britská snímka

vložil: Renáta Chosraviová

Hlavnú cenu tohtoročného filmového festivalu Agrofilm, ktorý sa skončil 7. októbra v Nitre, získal český film Geoderma – živý plášť planéty Zem. Cenu rektora SPU v Nitre si odniesla britská snímka.

Spolu 33. ročník Agrofilmu v Nitre, Bratislave, Zvolene, Košiciach a Brezne ponúkol 325 projekcií zo 113 prihlásených filmov. Medzinárodná odborná porota udelila 14 cien.

Hlavnú cenu Agrofilmu 2017 získal český film Geoderma – živý plášť planéty Zem, ktorý zobrazuje pôdu ako pokožku Zeme a poukazuje na fakt, že jej ochrana, obnova a správne využívanie má pre ľudí a zvieratá existenčný význam. Cenu prezidenta Agrofilmu získal holandský režisér Joris van der Kamp za film Farmári pôdy, ktorý prostredníctvom piatich farmárov ukázal, ako sledovať a vylepšovať pôdu a pestovať zdravé potraviny bez toho, aby sa pri tom ničila krajina.
Partnerom festivalu je aj Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, ktorá každoročne udeľuje jednému zo súťažných filmov Cenu rektora SPU v Nitre. Tento rok si ocenenie odniesla britská snímka  Pôda pre našu obživu, ktorá sa venovala problematike poľnohospodárskej pôdy a čoraz zložitejšiemu prístupu k nej.

Festival priniesol aj do univerzitného prostredia kvalitné medzinárodné filmy, ktoré sa tešili širokému záujmu divákov. Premietanie viac ako 30 filmov na SPU prebiehalo 3., 4. a 10. októbra. Premietací deň na FEM organizovaný v spolupráci s Klubom poľnohospodárskych odborníkov pri SPU bol obohatený o prednášku Jána Hubu a Miroslava Záhradníka z VÚŽV - NPPC Lužianky, Milana Jurkyho zo Združenia mladých farmárov na Slovensku – ASYF, Bálinta Péma z PEMAK, doc. Danky Moravčíkovej a doc. Tatiany Bojňanskej z Výskumného centra AgroBioTech a Bc. Matúša Krajčího (NAJ poľno študent 2015; Bee2Bee).              

Späť