Dobrovoľníčky Miestneho spolku SČK z SPU zvíťazili v celoslovenskej súťaži

vložil: Renáta Chosraviová

Šestnásť družstiev dobrovoľníkov Slovenského Červeného kríža si zmeralo sily v poskytovaní prvej predlekárskej pomoci na 25. ročníku Memoriálu MUDr. Vladimíra Harineka, ktorý sa konal 24. júna v Nových Zámkoch. Najlepšie obstálo družstvo z SPU.

Súťažilo sa na ôsmich stanovištiach, kde boli namodelované rôzne situácie, s ktorými sa každý môže kedykoľvek stretnúť. Súťažiaci museli identifikovať nebezpečenstvo, analyzovať situáciu a zasiahnuť pri otrave plynom, anafylaktickom šoku, blížiacom sa infarkte či epileptickom záchvate, pri bezvedomí cukrovkára, prestrelke a spôsobenom pneumotoraxe, autonehode a iných reálne namodelovaných situáciách. Pri každom figurantovi stál rozhodca a podľa správnosti zákroku či rýchlosti rozpoznania problému hodnotil súťažiacich.

Najlepšie obstálo 6-členné družstvo Miestneho spolku Červeného kríža pri SPU v Nitre, ktoré zastupovalo územný spolok Nitra, v zložení: kapitánka Ing. Monika Gubáňová, PhD., súťažiace:  Mgr. Martina Gatci, Ing. Dominika Gubáňová, Bc. Viktória Trabalíková, Bc. Michaela Petrovičová, Ing. Mária Mičiaková. V súťaži nerozhodoval len počet bodov za ošetrenie, ale aj tímová práca, ktorú dievčatá zvládli na jednotku, pretože nielen schopnosť poskytnúť prvú pomoc,  ale aj rozvaha a správne rozdelenie úloh pred príchodom profesionálov rozhoduje o tom, či privolaná pomoc bude mať ešte koho zachraňovať. Víťazný tím postupuje na európsku súťaž v poskytovaní prvej pomoci FACE (First Aid Convention in Europe) 2018, a tak veríme, že našu univerzitu a mesto Nitra bude úspešne reprezentovať aj na medzinárodnej úrovni.

 

Späť