Boli sme na pikniku

vložil: SPU Web Editor

Pozvánka Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva bola lákavá, slovom aj obrazom, a tak sme jej neodolali. Už doobeda okolo desiatej bolo  živo. Krásne prostredie fakulty v objatí nitrianskeho parku je bonusom samým osebe. Na vode čln, študenti mapujú reliéf dna jazera. Všetko naokolo kvitne a vonia. Vo vestibule hŕstka veselých študentov okolo stola, kde sa v miskách hmýri dačo živé. Sú to článkonožce z Hangócky, ktoré pomocou digitálneho kľúča zatrieďujú do čeľadí. Aj to je biodiverzita, ktorú sledujú...

No poďme von pred budovu. Vonia káva, a nielen jedna, sortiment je bohatý. Vonia aj  dym z piecky, kde sa pečú poplamúchy. Počuli ste už o nich? Podľa pekára Michala je to archaický názov chlebového posúcha z Hornej Nitry. Pekávali ho už naše staré mamy, po celom Slovensku. Preto sa aj všade inak volá. Podlesník, poddymník, báleš...na cesto, ktoré prekyslo, sa dávala ako základ bryndza a smotana, na to klobáska, slaninka, syr, podľa chuti. Michal pripomína, že pri cestách po Slovensku spoznávajú nielen chute, ale aj zvyky a náturu ľudí. Zaujímavý poznatok o tom, akí sme...

Opodiaľ sa so svojimi výrobkami rozložili dievčence, ktorým učarovala ručná tvorba. Henrieta, absolventka FEŠRR, má na stolíku živicové šperky, v ktorých je zakliaty kúsok živej prírody...krásne prívesky, náušnice. A niečo aj pre pánov. Učarovalo jej drevo, a tak z neho vymyslela originálne motýliky zdobené kávovými zrnami. Treba vidieť! Lenka si na svoje „kvetinové“ výrobky z rôznych materiálov vymyslela značku Kvetinová. Názov prezrádza, že šije, lepí, vymýšľa kvety, motýle, ale aj svietniky a púšťa sa do šitia rôznych potrebných vecí...Aj Radka šije. Jej priezvisko (Rybanská)  ju predurčuje k tomu, že vyrába praktické vaky na výlety v tvare rybičiek. Navrhuje ich, ušije, maľuje. Originálne.

V tieni foyeru fakulty so svojimi rekvizitami pracuje Monika, študentka záhradníctva. Z nádherných žltých ľalií, viničových výhonkov, cesnaku tvorí aranžmány na výstavu a degustáciu vín, ktorá bude zajtra. Dopĺňa ich sviečkou. Veľmi pôsobivé. Chce byť floristkou? Pýtam sa, ale odpoveďou je, že ju viac baví zeleninárstvo a ovocinárstvo, najmä prax.

Na priestranstve pred fakultou to pomaly ožíva. Prichádzajú študenti, aj pedagógovia. Môžete sa osviežiť lahodnou limonádou z bazy, ale aj petržlenu, rozprestrieť si deku, vysypať chrumky, alebo si dať výborné pagáče. Pritom si pokecať v tieni stromov a pri príjemných tónoch hudby z pódia, na ktorom vystupuje kapela TA DOM. Suma sumárum: všehochuť zo života fakulty. Tak, ako to má na pikniku byť. Kedy to bolo? V stredu 23. mája.

Katarína Potoková

 

Späť