Agrofilm otvoril svoje brány po tridsiaty tretí raz

vložil: Renáta Chosraviová

Jedinečný medzinárodný festival filmov - Agrofilm otvoril svoje brány 2. októbra.  Má mimoriadne bohatú 33 -ročnú históriu, je plný života, chutí a výnimočných zážitkov. Mladých divákov chce osloviť ich moderným jazykom. Premietať sa bude aj na SPU v Nitre.

Agrofilm sa stále teší priazni filmárov, odborných aj laických divákov. Svedčí o tom 113 prihlásených filmov z 23 krajín Európy a Ázie a osem premietacích miest v rôznych mestách na Slovensku. Organizátor festivalu Výskumný ústav živočíšnej výroby Nitra, ktorý je súčasťou Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra Nitra, so sídlom v Lužiankach, pripravil tradične zaujímavý sprievodný program. Počas týždňa sa uskutoční viac ako sto projekcií filmov a sprievodných akcií na premietacích miestach : NPPC –VÚŽV Nitra v Lužiankach, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Technická univerzita vo Zvolene, Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, Univerzita Komenského - Prírodovedecká fakulta v Bratislave, OC Galéria Mlyny v Nitre.

Festival každý rok „rastie“, aj napriek rovnakému rozpočtu. V posledných rokoch sa postupne zvyšuje počet premietacích miest a organizátori dopĺňajú aj obsah festivalu. Tento rok sa zamerali na mladú generáciu a tradičné dokumentárne filmy doplnili o sociálne média, ktoré sú dnes rozhodujúcim informačným a mienkotvorným zdrojom pre mladú generáciu.

Tak ako minulé roky budú súčasťou festivalu interaktívne podujatia, to znamená, že premietanie filmov je doplnené ochutnávkami potravín, odbornými prednáškami, diskusiami a vernisážou výstavy výtvarníka Daniela Bidelnicu. Pre Mladých farmárov organizátor pripravil na stredu 4. októbra diskusné fórum, ktoré sa už tradične teší veľkému záujmu. Z filmového plátna vystúpia hrdinovia krátkych dokumentov o mladých farmároch a publiku povedia svoj návod na to, ako byť úspešným farmárom na slovenskom vidieku.

Medzinárodná porota v zložení filmárov a odborníkov z výskumu z Nemecka, Maďarska a Slovenska sa zišla v Nitre – Lužiankach už 9. septembra 2017 a hodnotila 36 súťažných filmov. Tento rok prvýkrát hodnotila aj v kategórii Nové média, ktorá zahŕňa sociálne média, internetové stránky či streamové televízie.

Festivalový týždeň  končí 7. októbra.

 

Späť